T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

        Valiliğimizi       
Sosyal Medyadan Takip Edin

         

 

Sayfayı Tweet'le          
Bulunduğunuz Yer: Haberler  >>   Valilik Haberleri / Haber Paylaşma  >>   İller Listesi /Haber paylaşma 5

 BAŞBAKAN RECEP TAYİP ERDOĞAN NİĞDE’DE DÜZENLİ KATI ATIK TESİSİNİN AÇILIŞINI YAPTI 17.01.2013
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

BAŞBAKAN RECEP TAYİP ERDOĞAN NİĞDE’DE DÜZENLİ KATI ATIK TESİSİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1.5 milyar lirayı bulan çevre yatırımları içerisinde  yapımı tamamlanan Niğde Düzenli Katı Atık Tesisinin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Arena Salonu’ndan gerçekleştirdi.

Niğde’ye canlı yayın aracılığı ile bağlanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı Düzenli Katı Atık Tesisinin maliyeti 7.573.397.04 TL.

Törene Niğde Valisi  Âlim Barut, Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Hayrettin Akçıl, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Niğde Ağır Ceza Reisi Mustafa Öztürk, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, İl Genel Meclis Başkanı Erdal Koçyiğit, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve Vatandaşlar katıldı. 

Açılışta konuşan Vali Âlim Barut şunları söyledi; “Ben ilkokula giderken köylerde yaşayan nüfus %70, şehirlerde yaşayan nüfus %30’ du. Şimdi ise Belediye sınırlarında yaşayan nüfus %80’ lere, köylerde yaşayan nüfus ise %20’ lere indi. Bunun anlamı şudur Şehirlerde yaşamanın artısı da var, eksisi de var. Eksilerden birisi katı atıklar nerede kalacak. Şehirleşmenin getirdiği çok büyük miktarda katı atıklar gelişi güzel atılamayıp planlı bir şekilde toplanırsa atıkların çöp olmaktan, pislik olmaktan çıkıyor ekonomik bir değer haline geliyor. Bunun üzerinden dönüşüm yapanlar var. Dolayısıyla bizde bunu artık çöp olmaktan çıkarıp, düzenli bir şekilde depolamanın, düzenli bir şekilde istifade etmek suretiyle çaresini bulmuş olacağız.

Niğde çevreye çok duyarlıdır. Bilindiği gibi bugün Akkaya Barajı temizleniyorsa, bu Niğde’nin çevreye olan duyarlığındandır. Bugün burada Niğde’nin çevreye duyarlılığının bir versiyonunu da burada görüyoruz. Çevreye o kadar duyarlısınız ki bu soğukta dağın eteğinde tesisin açılışında bulunuyorsunuz. Bu yüzden hepinizi kutluyor, bu hassasiyetinizin ömür boyu devam etmesini diliyorum.

Çünkü şehirde yaşayacağız, şehirde yaşadığımız sürece katı atık olacak, katı atık olduğu müddetçe de bunun daha düzenli ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde depolanması gerekecek. Bu tesisin memleketimize ve Niğde’mize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Daha sonra Niğde Valisi Âlim Barut ve diğer Protokol Üyeleri tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile hep birlikte kurdele kesilerek açılış gerçekleştirildi.

 
Bu içerik toplam 512.633 kez gösterildi, Site toplam 1.755.815 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 65 kişi geziyor.

    

 
  

 
     

 
 

 

               
     

  

     

e-posta:nigde@icisleri.gov.tr
Tel: 0.388.2322324